lku dekad aby odejść od spalania paliw kopalnych.
Postęp tych wielkich zmian już jest bardzo widoczny. Kolejne kopalnie zostają zamknięte a fotowoltaika stała się nową silną branżą gospodarki. Wiodące polskie spółki fotowoltaiczne stawiają solary nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach Europy i reszty świata.
Panele słoneczne stawia się zarówno na potrzeby domów jednorodzinnych jak i również buduje się całe farmy fotowoltaiczne.
Są to małe elektrownie, które wciąż nie mogą dorównać mocą tym wielkim elektrowniom. Jednak ich przewaga polega na tym, że może ich być bardzo dużo rozsianych po kraju. A budowa tych farm jest znikomo tania. Podczas gdy tradycyjne i wielkie elektrownie jądrowe i węglowe budowane są latami i kosztują miliardy złotych.
Przyszłość naszej energii to słońce, wiatr i woda. Do tego auta elektryczne i na wodór. Które nie będą emitować żadnych spalin a co najwyżej parę wodną.
Fotowoltaika
Obecnie istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, które możemy z powodzeniem zastosować w swoim domu. Niezależnie od tego czy dopiero rozpoczynamy budowę czy zabieramy się za remont budynku, w którym mieszkamy od lat dobrze jest zapoznać się z coraz nowszymi i ciekawszymi możliwościami, jakie ciągle pojawiają się w architekturze.
Niektóre rozwiązania, pozwalają na obniżenie comiesięcznych opłat, a dodatkowo wpływają korzystnie na środowisko. Fotowoltaika, czyli przetwarzanie energii pochodzącej ze światła słonecznego w energię elektryczną jest stosunkowo nową, jednak również coraz lepiej znaną dziedziną nauki. Solary, czyli tak zwane kolektory słoneczne, które zazwyczaj montuje się na dachu budynku, pobierają energię ze światła słonecznego i przekazują do naszego użytku przetworzoną już na energię elektryczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu, po zainwestowaniu w panele słoneczne, jesteśmy w stanie mocno obniżyć opłaty za zużycie energii elektrycznej. Możemy być także pewni, że nie rezygnując z własnego komfortu, korzystamy z ekologicznego rozwiązania.
Dokładniej: prąd stałyMówiąc fotowoltaika mamy na myśli to
Mówiąc fotowoltaika, mamy na myśli to, że możemy zbierać energię słoneczną, przekształcać ją w energię elektryczną, a następnie wykorzystywać do oświetlenia lub sprzętu AGD, ale także do ogrzewania, na przykład z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym. Można zmniejszyć zużycie konwencjonalnej energii grzewczej (dodatkowo energię słoneczną można również wykorzystać do generowania ciepła w kolektorach słonecznych).
Solary składają się z wielu ogniw słonecznych. Z kolei ogniwa słoneczne składają się z wielu tak zwanych półprzewodników. A półprzewodniki składają się z dużej ilości krzemu.
Krzem w połączeniu z innymi pierwiastkami chemicznymi jest upakowany warstwami w ogniwach słonecznych. Jeśli światło słoneczne pada na te warstwy, między warstwami rośnie napięcie, jak w baterii - przepływa prąd. Dokładniej: prąd stały. Abyśmy mogli wykorzystać tę energię elektryczną, trzeba ją jeszcze przekształcić w prąd przemienny przez układ słoneczny (a dokładniej: falownik systemu).
W zależności od wyposażenia, grubości i wielkości panele słoneczne dostarczają energię elektryczną lub ciepłą wodę, która jest liczona w metrach kwadratowych.
Kolejną sprawą jest montażPanele fotowoltaiczne w przeciwieństwie do kolektorów
Zasadniczą przewagą pomiędzy kolektorami słonecznymi a panelami jest ich uniwersalność. Oby dwa systemy wykorzystują energię ze słońca, jednak prąd wyprodukowany przez panele słoneczne może zostać użyty do oświetlenia, ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody. Solary mają tylko jedno zastosowanie - podgrzewanie wody użytkowej. Kolejną sprawą jest montaż. Panele fotowoltaiczne, w przeciwieństwie do kolektorów, nie muszą być montowane wyłącznie na dachach budynków. Dobrze nasłonecznione miejsce działki nadaje się do tego całkowicie. Nadwyżki wyprodukowanej energii z paneli trafiają do krajowej sieci energetycznej i mogą zostać odebrane w późniejszym terminie, gdy zapotrzebowanie na prąd będzie wyższe. Z kolei w przypadku kolektorów słonecznych trzeba bardzo uważać, aby nie doprowadzić do przegrzania instalacji, ponieważ nie da się wyprodukowanego ciepła magazynować. Finansowo koszt instalacji solarów jest niższy, gdyż ich nieskomplikowana budowa wpływa na cenę. Fotowoltaika jest droższa, ale, jak zapewnia OZE w niedługim czasie jej ceny będą konkurencyjne.